szkola-ryzyka.pl

Blog o finansach, biznesie i pracy

Praca

Czym różni się folia bąbelkowa od foli stretch?

Czym różni się folia bąbelkowa od foli stretch?

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, który tuż po rozpakowaniu przesyłki potrafi oprzeć się wypełniającej pudełko foli bąbelkowej. Niepohamowana chęć naciśnięcia małych pęcherzyków ma w sobie coś kojącego i relaksującego. Oprócz przypisywanych jej magicznych właściwości redukujących stres posiada szereg praktycznych zastosowań. Zarówno folia bąbelkowa, jak i strecz, znacząco ułatwiają nam wiele czynności. Oba te materiały mają jednak inne właściwości i strukturę. Ze względu na te różnice posiadają różne możliwości zastosowania. Jednak ich uniwersalność sprawia, że są chętnie wybierane przez konsumentów i są obecne niemal w każdym przedsiębiorstwie i w domu.

Folia stretch – dzieło przypadku

Historia rozpoczyna się w 1898 r., gdy niemiecki chemik Hans bon Pechmann przypadkowo uzyskał polietylen. Wynalezienie tego materiału nie sprawiło jednak, że zostało on od razu wprowadzony do użytku. Dopiero kilka lat później udało się wypracować skuteczną, masową metodą jego wytwarzania. W 1976 r. ostatecznie powstała folia stretch, która znana jest wszystkim ze swej aktualnej formy. Ten rozciągliwy, lepki, wytrzymały materiał zawdzięcza swe właściwości wynalezionemu niegdyś polietylenowi.

Folia bąbelkowa – historia lubi się powtarzać

Nie inaczej było w przypadku folii pęcherzykowej. Początki jej powstania sięgają 1957 r. To właśnie wtedy dwaj amerykańscy inżynierowie Marc Chavannes oraz Alfred Fielding postanowili pomóc ujrzeć światło dzienne swojemu innowacyjnemu pomysłowi. Ich celem było stworzenie wypukłej, trójwymiarowej, teksturowej tapety. Jednak w momencie przepuszczania plastikowych arkuszy zasłony prysznicowej przez zgrzewarkę, powstało coś zupełnie nieoczekiwanego. Podczas prób technologicznych inżynierowie uzyskali folię wypełnioną pęcherzykami powietrza. Mężczyźni nie porzucili jednak swojego odkrycia, które wkrótce stało się fenomenem i na stale zagościło w usługach, przemyśle, handlu oraz w wielu gospodarstwach domowych. Współczesna folia bąbelkowa wykonana jest z polietylenu. To materiał odporny na rozdarcia i działanie wilgoci. Dobrze radzi sobie również z promieniowaniem UV. Na rynku dostępne są produkty w wielu różnych formach i kształtach.

Folia bąbelkowa – zabezpieczanie przesyłek

Folia bąbelkowa nie bez powodu kojarzy się ze wszelkiego rodzaju przesyłkami i paczkami. Nic dziwnego, ponieważ jej najpowszechniejszym użyciem jest zabezpieczanie przedmiotów przed uszkodzeniem, zarysowaniem czy pęknięciem. Materiał ten doskonale amortyzuje wszelkie uderzenia, wstrząsy czy upadki, stąd też sprawdzi się do pakowania nawet najdelikatniejszych rzeczy. Wytrzymałość folii jest naprawdę zadziwiająco ogromna. Udowodniła to firma Sealed Air, która zrzuciła z wysokości ok. 10 metrów ważącą aż 400 kg dynię, która wyszła z upadku bez szwanku. Pęcherzyki chronią również przed kurzem, pyłem i wodą oraz przed wahaniami temperatury. Folia stosowana jest również do wypełnienia wolnego miejsca w paczce. Obecna jest również w kopertach bąbelkowych, służących do wysyłania niewielkich, delikatnych przedmiotów.

Doskonałe właściwości termoizolacyjne

Okazuje się, że materiał ten może sprawdzić się do termoizolacji ścian i dachów. Chętnie więc stosowana jest w branży budowlanej ze względu na opór cieplny. Stosuje się nią wraz z innymi produktami izolacyjnymi. Folię można wykorzystać zimą do uszczelnienia okien. Ma również szerokie zastosowanie w ogrodnictwie. Można owinąć nią donice z roślinami, krzewy i drzewka, zabezpieczając je przed mrozem. Bąbelki wykorzystywane są również w transporcie jedzenia na wynos, dzięki którym utrzymane jest ciepło przygotowanych posiłków.

Folia bąbelkowa w życiu codziennym

Elastyczny materiał wypełniony pęcherzykami można zastosować na wiele rozmaitych sposobów. Jednym z nich jest ochrona basenu. Nie dość, że chroni taflę przez niepożądanymi insektami, to sprawia, że woda nie ulega wychłodzeniu. W mroźne dni warto nałożyć nią na szybę samochodu. Dzięki temu zabiegowi rano unikniemy mozolnego skrobania. Folia sprawdzi się jako złoty środek przy przeprowadzkach, zabezpieczając wartościowe rzeczy. Materiał ten jest odpowiedni do wypełniania butów i torebek. Dzięki rzadziej używane rzeczy nie będą się odgniatały.

Transport – główne przeznaczenie folii stretch

Strecz także chroni przesyłki przed kurzem, wilgocią, uszkodzeniami i zmianami temperatury. Jednak w porównaniu do folii bąbelkowej możliwości jego zastosowania są nieco mniejsze. Służy przede wszystkim do owijania paczek i towarów. Dzięki niej są solidnie zabezpieczone przed uszkodzeniami, a poszczególne elementy są ze sobą ściśle powiązane. Przezroczysta folia pozwala na szybką identyfikację przesyłek. Z kolei kolorowa pozwala na ukrycie zawartości. Elastyczność i wytrzymałość pozwalają na owijanie ciężkich produktów, np. cegły czy kostki brukowej. Kleistość materiału sprawia, że bardzo często zespalane są całe palety towaru. Wpływa to na stabilizację przesyłek i nieprzemieszczania się ich w przypadku gwałtownych manewrów podczas przewozu.

Do czego jeszcze można użyć streczu?

Folia chętnie jest używana do zabezpieczania wysyłanych paczek. Doskonale ochroni również przedmioty podczas wyprowadzki. W kuchni stosowana jest przy marynowaniu mięs i jako zabezpieczenie półmisków z żywnością przed włożeniem ich do lodówki. Sprawia to, że inne zapachy nie przenikną do przyrządzonej potrawy. Folia stretch chętnie wykorzystywana jest przez kobiety. Służy do tzw. body-wrapingu. Jest pomocna również w pielęgnacji olejami. Po nałożeniu ich na włosy i owinięciu głowy ręcznikiem, otula się ją również folią, aby zapewnić skórze odpowiednią temperaturę i uaktywnić właściwości produktów. Strecz dobrze sprawdzi się jako zabezpieczenie podłóg, stołu czy blatów podczas wszelkich prac plastycznych i wspólnego gotowania z najmłodszymi. Folią łatwo można owinąć obuwie i odzież, którą przez dłuższy czas zamierzamy przechowywać w szafie. Ochroni je przed wilgocią, dzięki czemu będziemy mogli się cieszyć rzeczami w nienaruszonym stanie.

Udostępnij